Monthly Bulletin
Preists
EVENT CALENDAR
August 2019
S M T W T F S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Jul   Sep

  * Click on desired dates to view event details posted

About Us

About Us

Punalur was bifurcated from the Diocese of Quilon and created into a separate diocese by the Papal Bull “Verba Chriti”(Word of Christ) of Pope John Paul II, issued on 21st December, 1985. Belgian Carmelite Fathers were the first missionaries in this area. During the Second World War the first missionaries had to go back, entrusting the missions to the Diocesan clergy.  Most Rev. Mathias Kappil is the first Bishop of the new Diocese of Punalur and he was consecrated on 13th April 1986 and took the official charge of the diocese as a bishop on 16th May 1986. In 2005 Bishop Mathias Kappil retired and on 3rd May 2005 Rt. Rev. Dr. Joseph Kariyil was consecrated as the second Bishop of Punalur. He served the diocese for four years. On 8th May 2009 Rt. Rev. Dr. Selvister Ponnumuthan was nominated as the third Bishop of Punalur to succeed Bishop Joseph Kariyil who was transferred to Cochin Diocese. Bishop Selvister Ponnumuthan was consecrated on 28th June 2009. Punalur Diocese comprises of the civil district of Pathanamthitta and the parts of the districts of Alappuzha, Kollam and Thiruvanthapuram and the taluks of Chengannur, Kottarakara, Kozhencerry, Kunnathur, Mavelikara, Pathanapuram and Ranny.

Events & news
07/06/2016

First Death Anniversary of Former Vicar General of Punalur.

The priest is not a priest for himself; he does not give himself absolution; he does not administer the Sacraments to himself. (St. John Vianney)
Prayer Request
Celebrating Birthday this Month


    No birthday celebration of this month

Feast Days

St.John
30/08/2012